Експерементально-дослідна робота

Формування соціально активної свідомості на уроках інформатики

В умовах бурхливих соціальних перетворень, що відбуваються у світі, розвитку українського суспільства, що характеризується значними змінами в соціальній  сфері,  гостра потреба суспільства «в соціально активних членах зі стійкою особистісно значущою позицією, що вільно орієнтується в складній соціально-інформаційній ситуації, здатних ухвалювати рішення і досягати результату відповідно до поставленої мети, брати на себе відповідальність за свої вчинки, не утискаючи прав і свобод інших». Особистість постає як активний суб’єкт життєдіяльності, особа, яка здатна реалізувати свої потенційні можливості, жити повноцінним життям, самостійно діяти, здійснювати власний вибір, приймати незалежні рішення та відповідати за їхні наслідки. Тому модернізація навчально-виховного процесу спрямована на формування в особистості соціальної активності, від якої залежить розвиток усього суспільства.
Інноваційний розвиток освіти вимагає використання нових технологій навчання. Саме предмет «Інформатика» має в собі таку можливість інтегрувати декілька предметів, створити метапредметні та надпредметні звязки. Технології та методи, що використовують за уроках з інформатики, служать доброю практикою, дають можливість узяти на себе відповідальність за свою роботу, демонструють необхідність критичного мислення й активної життєвої позиції.
Сучасну компетентну людину неможливо уявити без знання сучасних технологій. Сьогодні уявити життя без комп'ютера, Інтернету та IT технологій практично неможливо. Сучасні діти не уявляють своє життя без комп’ютера. Комп'ютерна графіка - це та область інформаційних поколінь, яку учням хочеться реально побачити, а не слухати розмови про неї. Тому велике значення мають демонстрації на комп'ютері різноманітних продуктів комп'ютерної графіки: барвистих малюнків, схем, креслень, діаграм, зразків анімаційної і тривимірної графіки. Робота з комп'ютерною графікою - один із найбільш популярних напрямків використання персонального комп'ютера. Для сфери навчання засоби комп'ютерної графіки відкривають принципово нові можливості: у процесі аналізу зображень учні можуть динамічно управляти їх змістом, формою, розмірами і кольором, домагаючись найбільшої наочності. 
Навчання комп'ютерної графіки повинно вестися на основі єдності освіти і виховання, творчої діяльності учнів, поєднання практичної роботи школярів з розвитком у них здатності сприймати і розуміти твори мистецтва.
Ра́стровий графі́чний реда́ктор — спеціалізована програма для створення і обробки растрових зображень. Ці програмні продукти знайшли широке застосування в роботі художників-ілюстраторів, при підготовці зображень до друку або на фотопапері, публікації в інтернеті. Растрові графічні редактори дозволяють користувачеві створювати і редагувати зображення на екрані комп'ютера (серед звичних інструментів — декілька типів ліній, стирання, копіювання об'єктів, додавання тексту, заповнення кольору фону…), а також зберігати їх в різних растрових форматах. Формати збереження зображень поділяються на такі, що дозволяють зберігати растрову графіку з незначним зниженням якості за рахунок використання алгоритмів стиснення з втратами (JPEG, PNG, GIF і TIFF), та такі, що також підтримують стиснення (RLE), але загалом є «попіксельним» описом зображення (BMP).
Дорослі  спостерігають, як росте покоління візуалів, для яких головним джерелом інформації є зоровий ряд. Все це пояснює необхідність використання нових світових інформаційних розробок в освітній діяльності.






































Основні поняття графічного редактора
Тетяна Зламанюк
вчитель інформатики
Любомльська ЗОШ І-ІІІ ст. №3
м. Любомль, Любомльського району Волинської області




Цільова група:
§  учні 5 класу
Тривалість:
§     45 хв.
Мета:
· ознайомити з призначенням графічних редакторів;
·  розвивати уяву, творче мислення і вміння конструювати відповіді розглянути інструментарій графічного редактора Paint;
· навчити створювати малюнок у графічному редакторі;

Операційні цілі (завдання):
Після закінчення уроку учень
знає
§  Поняття графічного редактора.
§  Призначення графічних редакторів.
вміє
§  Зберігати і відкривати графічні файлі
§  створювати малюнок у графічному редакторі
§  Друкувати графічні файли
розуміє
§  Поняття графічний редактор
§  Застосування даної програми у побуті
може
§     Класифікувати графічні редактори
§     працювати з програмою та використовувати інструментарій графічного редактора Paint;  
§     підготувати та виголосити власне висловлення,брати участь у діалозі
§     творчо та креативно осмислювати на використовувати отримані на уроці вміння та навички

Методи і техніки:
Аналіз практиної роботи
Презентація відепрезентації
Робота в парах
Індивідуальна робота
 
Обладнання:
Підручник Інформатика для 5 класу
аркуші А4
магніти
проектор
мультимедійна дошка
відео програвач
iнтернет-ресурс



Хід уроку
1. Вступна частина
1.1. Повідомте дітям тему уроку і запишіть її на дошці. Мотивуйте дітей до активної діяльності, пояснивши, наскільки важливо розуміти суть «Графічного редактор» та навчитися працювати з ним. Доцільно почати з бесіди, спрямованої на з'ясування поняття графічного редактора, його призначення та галузей застосування. Після ознайомлення поняття растрової та векторної графіки доцільно заздалегідь завантажити відповідні редактори і продемонструвати їх переваги та недоліки. Растровим є редактор Paint, який встановлюється разом з операційною системою Windows; а векторним - пакет CorelDRAW. Показати особливості векторної графіки можна інакше - на прикладі рисунків у програмах пакету Microsoft Office за допомогою панелі Малювання.

1.2.При розгляді інструментів графічного редактора Paint зверніть увагу учнів на особливості застосування інструментів та їх параметри. Зокрема, більш детально розглянте інструменти Ластик, який може змінювати будь-який колір зображення або виключно основний; Крива, який призначено для створення кривих, що складаються із дуг; Заливка, який зафарбовує область малюнка, обмежену замкненим контуром. Учні мають зрозуміти, що у випадку перервного контуру зафарбованими виявляються інші області малюнка.

1.3. Наступна частина уроку передбачає практичну роботу графічним редактором. Скористайтеся прикладом створення зображення, наведеним у підручнику, або задайте власну тему малюнка. Зверніть увагу учнів на два моменти: три останні дії можна відмінити за допомогою пункту меню Правка/Скасувати або комбінації клавіш [Ctrl]+[Z] очистити весь малюнок із фарбуванням у фоновий колір можна за допомогою пункту меню Малюнок /Очистити малюнок. Результат роботи на уроці має бути збереженим.

1.4.
Приділіть достатньо часу на збереження документа, адже такі навички є базовими і необхідними при вивченні інших програмних засобів. Наприкінці уроку створене зображення можна вивести на друк або розмістити в якості фонового малюнку на робочому столі Windows.

Тестові завдання та їх оцінювання:
Відповіді на тестові завдання :
1 – 1
2 – 2
3 – 2
4 – 1
5–3
6 – 3
7 – 1
8 – 2
9 – 4
10 – практичне завдання

Оцінювання відповідей на тестові завдання:
Початковий рівень - виконання завдань №№ 1 – 3.
Середній рівень – виконання завдань №№ 47.
Завдання для самостійної роботи
Загальна характеристика завдань за рівнем складності:
На середній рівень навчальних досягнень розраховані завдання № 4, 5, 6, 7
На достатній рівень навчальних досягнень розраховані завдання № 8, 9
На високий рівень навчальних досягнень розраховане завдання №10
Рекомендації до виконання контрольних завдань:
Завдання №4 - 7 спрямовані на осмислення призначення основних інструментів графічного редактора Paint та особливостей їх застосування.
Завдання № 8 спирається на практичний досвід учня та знання основних елементів графічного інтерфейсу.
Завдання № 10 є цілком практичними, спрямованими на оволодіння інструментами графічного редактора Paint. При виконанні завдань 10 доцільно залучити знання учнів,
одержані на уроках  математики, природознавства   та малювання. Малюнки мають бути демонстрацією до коротенької доповіді на теми «Геометричні фігури»,  або «Пори року» .
Додатковий матеріал можна знайти в енциклопедіях для школярів.

1.5. Запитайте яка ваша улюблена пора року? Чому? Можете приготувати заздалегідь декілька  листівок і продемонструвати їх учням, заохочуючи до висловлювання.(Додаток 3)
Скажіть учням, що сьогодні на уроці ми зможемо спробувати намалювати картину «Улюблена пора року» . Ми зможемо це здійснити , якщо ви будете уважно слідкувати за демонстрацією.
1.6. Повідомте учням тему і мету уроку – познайомитися з поняттям графічний редактор і навчитися логічно і зв’язано будувати власні висловлювання та відповіді на питання; навчитись використовувати свої знання та вміння на практиці.

2. Основна частина
2.1. Запропонуйте учням новий розділ графічного редактора. Для легшого розуміння зробіть це в ігровій формі. Запрошуємо переглянути відео презентацію (додаток 2 з iнтернет-ресурс)
2.2. Запропонуйте учням виконати практичну роботу в графічному середовищі Paint.
3. Підсумкова частина
3.1. Підведіть підсумки уроку. Запитайте учнів, чим їм може бути корисною інформація, отримана на уроці?
3.2. Оголосіть домашнє завдання: ознайомитись з текстом підручника
Повідомте, що бажаючі учні можуть створити вітальну листівку до Святого Валентина.
3.3. Оцініть роботу учнів. Подякуйте учням за урок, називаючи конкретно їхні якості, за які ви вдячні (наприклад: за активність, за уміння працювати у групі, у парах, за творче мислення тощо).
Додатковий матеріал до уроку
Додатковий матеріал до уроку можна знайти у посібниках, присвячених графічним редакторам; енциклопедіях для школярів, публікаціях методичного характеру щодо викладання графічного редактора "Л.А.Залогова Форматы графических изображений.
//Информатика и образование, №6- 1999, стор. 77-81",
"Ю.Л.Воронцова, О.Ю.Салова Изучаем PaintBrush. - //Информатика
и образование, №2 – 1999, стор.23-31".


Додаток 1
Тема "Поняття графічного редактора"
Вибери одну правильну відповідь
Начало формы
1.     Запустити графічний редактор Paint на виконання можна за допомогою вказівки
Пуск/Усі програми/Стандартні/Paint
Пуск/Графічні редактори/Paint
Paint
Paint/Стандартні/Пуск

2. Інструменти графічного редактора розташовані
на стрічці, що знаходиться у верхній частині вікна
у робочій області
у рядку стану

3. Вкладки - це елементи вікна, за допомогою яких
інструменти групуються за призначенням
відкривається спливаюче меню
швидко виконуються найбільш уживані вказівки меню

4. Прапорцями називають об'єкти

А 

Б 

В 


5. Paint - це редактор, основною функцією якого є
здійснення набору тексту
здійснення набору тексту та його форматування
створення і редагування зображень
створення графіків

6. Однією з основних функцій графічного редактора є

введення тексту
зберігання коду зображення
створення зображень
перегляд і виведення графіків

7. Кнопки панелі інструментів, палітра, робоче поле, меню утворюють
повний набір графічних примітивів графічного редактора
середовище графічного редактора
перелік режимів роботи графічного редактора
набір команд, якими можна скористатися при роботі з графічним редактором

8. Вікно графічного редактора не містить:
стандартні елементи інформаційного вікна
інструменти для опрацювання графічних зображень
інструменти для малювання
робочу область

9. У графічному редакторі основне вікно не містить:
рядок заголовка
панель швидкого запуску
стрічку з інструментами та палітрою кольорів
кнопку Пуск




















































Додаток 2

Презентація                                                                                                                              




































































































Додаток 3




Графічний редактор Paint



1.          Запустіть редактор Paint одним із способів

2.          Виберіть інструмент Прямокутник

3.          Вибираючи потрібний стиль, намалюйте прямокутники, зображені на рисунку.


4.          Намалюйте еліпси і округлені прямокутники, зображені на рисунку.



5.          Намалюйте багатокутники, зображені на рисунку та зафарбуйте їх різними кольорами.













6.          Спробуйте намалювати такий рисунок, або пофантазуйте на тему: « Моя улюблена пора року»

7.    Збережіть малюнок у вашу папку

D:\Навчання\5- клас\прізвище\мал.jpg

Немає коментарів:

Дописати коментар

Публікації Гумор 10 коротких кумедних історій 10 найнезвичніших видів страхування Австрійське село Fucking заробляє на назві та різ...